Moja Okolica - Twoja Nowoczesna e-Gmina

View Original

Segregacja: Odpady BIO - jak segregować i gdzie wyrzucać?

SEGREGACJA ŚMIECI – JAK SEGREGOWAĆ, CO WYRZUCAĆ A CZEGO NIE? BIO ODPADY  I ICH UŻYTECZNOŚĆ

Jednolity System Segregacji Odpadów obowiązuje w Polsce od 2017 roku. Rozporządzenie zobowiązało samorządy do wdrożenia nowych zasad segregacji w podziale na kilka frakcji. Są to metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady zmieszane i bioodpady. Zwłaszcza w przypadku ostatnich pojawia się wiele pytań i wątpliwości co do właściwej selekcji bioodpadów kuchennych i roślinnych. Czym są odpady bio? Czym są opakowania biodegradowalne? Jakie odpady wyrzucać do pojemników biodegradowalnych? Dlaczego warto segregować? Ne te i inne pytania odpowiemy w artykule.

BIOODPADY –  co wyrzucamy do brązowego pojemnika?

Wszelkiego rodzaju resztki kuchenne, oprócz produktów odzwierzęcych – mięsa, ryb, kości – z wyjątkiem skorupek jaj oraz śmieci zielone, takie jak skoszona trawa czy gałęzie i liście.

·         odpadki warzywne i owocowe            

·         gałęzie drzew i krzewów

·         skoszoną trawę, liście, kwiaty

·         trociny i kora drzew

·         niezaimpregnowane drewno

·         resztki jedzenia


ODPADY BIODEGRADOWALNE – definicja

Odpady bio ulegają procesom biodegradacji, co oznacza, że w skutek działania mikroorganizmów tlenowo lub beztlenowo ulegają rozkładowi.

Zaliczamy do nich resztki kuchenne i żywnościowe oraz resztki roślinne pochodzące z parków lub ogródków.


BIOODPADY – czego nie wyrzucamy?

Zaskakujące może okazać się, że do śmieci bio nie zaliczamy roślin, na których znajdują się ziemia, kamienie czy żwir, wspomniane wcześniej resztki pochodzenia zwierzęcego, a także odchody zwierząt domowych.

·         kości zwierząt, odchodów zwierząt

·         olej jadalny

·         leki

·         popiół z węgla kamiennego

·         płyt wiórowych i drewna impregnowanego

 Co więcej, należy pamiętać, że odpady bio nie mogą zostać zanieczyszczone plastikiem i folią, dlatego powinny być wyrzucane w specjalnych workach kompostowalnych, które można zastąpić torbą papierową.

 

Czym są opakowania biodegradowalne?

Opakowania biodegradowalne to nie tylko worki na śmieci. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się ulegające naturalnemu rozkładowi kubki, miski, talerze czy torebki. Produkowane są z różnorodnych materiałów organicznych, pochodzących z odnawianych źródeł, np. celuloza, banany czy rośliny strączkowe. Takie opakowania ulegają rozkładowi stając się cenną biomasą.

Dlaczego warto segregować odpady biodegradowalne?

Recykling kojarzymy głównie z odzyskiem tworzyw takich jak plastik, papier czy szkło. W kontekście bioodpadów jest on często pomijany. Czy słusznie? Otóż NIE - biomasa powstająca z bioodpadów stanowi cenny wsad do procesów kompostowania i biofermentacji.

W wyniku kompostowania uzyskuje się nawóz, a w przypadku biofermentacji – energię. Świadomość w odniesieniu do bioodpadów i ich potencjału energetycznego jest wciąż niska – więcej w tym temacie przeczytacie w naszym poście na Linkedin dot. biogazowni i zielonej energii dla gmin.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem i podzielenia z osobami , które może zainteresować – razem zadbajmy o eko-świadomość.

Jeśli Twoja gmina korzysta z Mojej Okolicy, w naszym kalendarzu wywozu odpadów sprawdzisz kiedy planowany jest odbiór BIO dla Twojego adresu zamieszkania. Dokładnie opisaliśmy jak to funkcjonuje w poniższym artykule.  👇