Segregacja: Metal i tworzywa sztuczne, czyli jak segregować plastik?
SEGREGACJA: METALE I TWORZYWA SZTUCZNE, PLASTIK – JAK SEGREGOWAĆ? GDZIE WYRZUCAĆ METALOWE I PLASTIKOWE OPADY?
Tworzywa sztuczne w tym plastik stanowią największą grupę produkowanych przez nas odpadów, a ich procentowy udział wciąż rośnie. Jednorazowe reklamówki, butelki, opakowania kosmetyków czy elektronika to zaledwie niewielka część produktów opakowanych i wykonanych z plastiku, z których codziennie korzysta większość ludzi na całym świecie. 1000 lat – tyle czasu potrzeba, aby taki plastik się rozłożył.
Segregacja i recykling tworzyw sztucznych jest więc kluczowy.
DLACZEGO WARTO SEGREGOWAĆ PLASTIK?
Segregacja śmieci wpływa korzystnie nie tylko na naszą okolicę i bliskie środowisko. Patrzmy globalnie! Ma pozytywny wpływ na całą naszą planetę i środowisko. W przypadku plastiku jest szczególnie ważna.
Tworzywa sztuczne są powszechnie stosowanym materiałem, który w zdecydowanej większości można ponownie przetworzyć. Z odzysku produkowane są m.in. zabawki, ubrania z polaru, folie i worki na śmieci, opakowania, meble ogrodowe, ramy okienne i wiele innych. Z odpadów tworzyw sztucznych, które nie nadają się do recyklingu w wyniku spalania produkowana jest energia elektryczna.
Sortowanie opłaci się również dla naszego portfela – opłaty za śmieci posegregowane są niższe niż za zmieszane.
JAKICH ODPADÓW NIE WYRZUCAMY DO ŻÓŁTEGO POJEMNIKA?
- butelek i pojemników z zwartością
- plastikowych zabawek
- opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych
- części samochodowych
- zużytych baterii i akumulatorów
- puszek i pojemników po farbach i lakierach
- zużytego sprzętu elektronicznego i AGD
Zastanawiasz się kiedy planowany jest odbiór odpadów w Twojej miejscowości? Sprawdź nasz Harmonogram wywozu odpadów, w którym znajdziesz terminy najbliższych odbiorów poszczególnych frakcji i informator, który pomoże Ci przy właściwej segregacji.
Jeśli Twojego adresu nie ma w naszej aplikacji, zgłoś się do swojego urzędu z informacją o Mojej Okolicy lub napisz do nas.
Zainteresował Cię temat segregacji i recyklingu? Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami z cyklu eko-edukacja: