Moja Okolica - Twoja Nowoczesna e-Gmina

View Original

Defibrylator AED jak działa? Jak używać defibrylator? Pierwsza pomoc z AED.

Defibrylator AED – co to jest?

Defibrylator AED to urządzenie medyczne służące do udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach związanych z zatrzymaniem krążenia. AED to skrót od angielskiego Automated External Defibrillator, czyli zautomatyzowanego defibrylatora zewnętrznego.

Defibrylacja jest jednym z najważniejszych elementów postępowania w przypadku zatrzymania krążenia, a wczesne użycie defibrylatora AED zwiększa szanse na przeżycie i minimalizuje ryzyko powikłań neurologicznych.

Defibrylator AED – jak działa? 

Defibrylator AED wykorzystuje niskonapięciowy prąd elektryczny w celu przywrócenia prawidłowego rytmu pracy serca poprzez defibrylację, czyli dostarczenie energii elektrycznej na krótki czas. Urządzenie samo analizuje rytm serca pacjenta i w razie potrzeby automatycznie dostarcza odpowiednią dawkę energii do serca, aby przywrócić jego prawidłową pracę.

Pierwsza Pomoc z AED w punktach  

Algorytm RKO to kilka kroków, które znać powinien każdy z nas. Szczegółowo opisaliśmy je w artykule rozprawiającym o pierwszej pomocy przedmedycznej. W zasadzie zastosowanie AED wprowadza jedynie niewielkie zmiany do standardowej procedury. Instrukcja RKO z defibrylatorem wygląda następująco:

1.      Zapewnij bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia.

2.      Zweryfikuj przytomność poszkodowanego.

3.      Rozdziel zadania wśród świadków zdarzenia.

4.      Wezwij pogotowie.

5.      Kiedy poszkodowany oddycha, ułóż go w pozycji bocznej bezpiecznej.

6.      Jeśli poszkodowany nie oddycha przystąp do RKO.

7.      Wyślij innego świadka zdarzenia po defibrylator AED.

8.      Nie przerywaj RKO nawet, kiedy AED będzie w pobliżu – jedna lub dwie osoby naprzemiennie powinny prowadzić RKO. Jednocześnie kolejna osoba powinna zająć się podłączeniem AED.

9.      Po uruchomieniu, AED poda dokładne dalsze instrukcje.  

10.  RKO należy kontynuować do momentu powrotu czynności życiowych lub przyjazdu służb medycznych.

 

Defibrylator AED – kto może obsługiwać?

Defibrylator AED może być używany przez każdego, bez specjalistycznej wiedzy medycznej, dzięki prostemu i intuicyjnemu interfejsowi użytkownika. Defibrylator jest urządzeniem łatwym w obsłudze i posiada czytelne instrukcje, które krok po kroku przeprowadzają użytkownika przez proces defibrylacji, a także wyjaśniają, jak prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Nie musisz więc być Pierwszym Ratownikiem, żeby wykorzystać defibrylator. Bez wątpienia jednak urządzenie to powinno być stałym elementem wyposażenia wszystkich służb ratowniczych.  

Czy u małego dziecka można użyć defibrylatora?

W sytuacji zatrzymania krążenia u dziecka, należy jak najszybciej przystąpić do akcji ratunkowej. Po udrożnieniu dróg oddechowych, resuscytację u dzieci rozpoczynamy od 5 wdechów. Następnie, stosujemy 30 uciśnięć na 2 oddechy.

Nie ma przeciwskazań, aby użyć u dziecka defibrylator. Nowsze modele AED posiadają wbudowane specjalne elektrody, dedykowane dla dzieci i tryb pediatryczny, który dostosowuje ilość dostarczanej energii do organizmu dziecka. Jeśli defibrylator nie posiada trybu pediatrycznego, i tak zalecane jest jego zastosowanie.


AED w remizie Straży Pożarnej

Budynek Straży pożarnej zwykle znajduje się w miejscu, które jest dobrze znane każdemu mieszkańcowi. Jest to więc idealna lokalizacja dla punktu AED. W końcu urządzenie to powinno znajdować się w miejscu, które zapewni dostęp jak największej ilości osób. Ponadto, strażacy, jak i strażacy OSP przechodzą szkolenie z kwalifikowanej pierwszej pomocy.

 

Defibrylator AED w OSP

Ochotnicza Straż Pożarna powinna być wyposażona w defibrylator AED, ponieważ często jako pierwsza dociera na miejsce wypadków, a w przypadku zatrzymania krążenia, szybka defibrylacja i udzielona pierwsza pomoc jest kluczowa dla zwiększenia szansy na przeżycie poszkodowanego.

Ponadto, strażacy często prowadzą szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy, dlatego posiadanie defibrylatora AED w wyposażeniu OSP pozwala na zwiększenie ich możliwości interwencji w przypadku wypadków i urazów, a także poprawia jakość i skuteczność udzielania pomocy poszkodowanym.

 

Mapa AED w Aplikacji Moja Okolica

W aplikacji Moja Okolica dostępna jest mapa AED w Polsce. Wszystkie punkty AED znajdujące się na mapie zostały zweryfikowane przez lokalne Urzędy Gminy. Dzięki temu mamy pewność, że urządzenie jest ogólnodostępne i w pełni funkcjonujące.

 

Aplikacja dostępna jest w sklepie google play i app store.